Ponujeni šansi odločili zasavski derbi

V soboto, 14. novembra 2015 se je v Športnem Parku Rudar Trbovlje zopet »zgodil« zasavski derbi, saj sta se vrednem 13. krogu tekmovanja v 3.SNL – Center, ponovno, knapovsko rečeno, »udarila« stara rivala NK Rudar Trbovlje in NK Zagorje. Da bo sobota zopet praznik zasavskega nogometa se je premlevalo na raznih koncih Trbovelj. In resnično se je že v sobotnem jutru poznalo, da se približuje derbi dveh večnih rivalov.

Trboveljskim nogometnim navijačem z imenom »Kamnita Trbovlje« so se ponovno pridružili rokometni navijači »Torcida Trbovlje« in skupaj so pričeli pripravo na derbi. Ponovno so z raznimi transparenti lepo okrasili svoje navijaško mesto na stadionu in se kasneje odpravili v trboveljski park, kjer se sedaj že tradicionalno zberejo pred derbijem v Trbovljah. Pot jih je seveda po glasovni »štimungi« peljala na njihovo navijaško mesto na stadionu Rudarja, katerega se je prijelo ime »Kamnita«, od tod tudi ime teh navijačev in navijačic s pravim knapovskim srcem. Kamnita in Torcida Trbovlje niso samo navijači, temveč so tudi ljudje, ki dejansko spoštujejo klub, mesto in zgodovino ljudi. Vsako tekmovalno sezono se, v spomin nogometašem in navijačem, odpravijo peš na derbi v sosednje Zagorje, že nekaj časa pa pridno zbirajo papir, s katerega prodajo bi radi s finančnimi sredstvi pomagali svojemu klubu. Takšna dejanja in takšne odločitve so jim prinesle epitet oz. naziv navijačev s srcem širom Slovenije in celo izven naših meja.

DSC_0071

A svoje mesto v Trbovljah ima tudi čudovit športni kompleks »Športni Park Trbovlje«, ki je bil v tej popoldanski jesenski soboti nabito poln. Ocenjuje se, da se je ponovno zbralo več kot 1700 ljubiteljev nogometa. Poleg domačih navijačev so derbi popestrili tudi navijači iz Zagorja z imenom Crazy Boys, na tribuni pa je bilo, med mnogimi nogometnimi prijatelji iz obeh mest, opaziti tudi nekatere vodstvene obraze. Tako je recimo derbiju prisostvovala tudi županja Občine Trbovlje Jasna Gabrič in podžupan Tadej Špitalar, prav tako pa tudi župan mesta Zagorje Matjaž Švagan. Omeniti velja tudi obisk Sandija Kranjeca, vodjo tekmovanj pri NZS in MNZ Ljubljana, ki je že skoraj reden gost derbija v Trbovljah.

Zasavski derbi se je, v pravi navijaški atmosferi, pričel točno ob 14.00 uri. Že takoj se je začutila želja po uspehu obeh ekip, saj je bila igra zelo aktivna, tempo hiter, dvoboji pa značilni za takšna srečanja, čvrsti in nepopustljivi. Ob mešanici vseh teh značilnosti dobre igre je seveda prišlo tudi do nekaj priložnosti v katerih so se najprej znašli nogometaši Rudarja. Tako je bil s prostega strela s približno 18 metrov malce previsok Amel Mrvoljak, malce kasneje pa je hotel odlično podajo Jana Holeška v zadetek spremeniti Sašo Ribič, a je bil neprecizen. Vse to je prebudilo tudi gostujoče nogometaše, ki so najprej preko Ivice Periča poskusili preiti v vodstvo, a je zagorski napadalec ostal prekratek, z druge strani pa je v isti akciji Anej Kurež poslal žogo preko praznih vrat. Zelo blizu zadetka pa so bili gostje malce kasneje, ko je predložek s strani v vratnico z glavo poslal Tomaž Nahtigal. Zadetka si je vrstah Rudarja želel tudi Marko Sotenšek, a je obramba rdečih njegov strel odbila, prav tako pa je bil kasneje uspešen tudi njihov vratar Miha Gracar, ki je ubranil Mrvoljakov strel z glavo. 31. minute pa so se veselili gostujoči navijači in pristaši NK Zagorje. Na sredini je močno streljal Ivica Perič, vratar Rudarja Klemen Radič pa je njegov strel odbil proti, na drugi strani, osamljenemu Aneju Kurežu, ki je tokrat neoviran potisnil žogo v mrežo za vodstvo Zagorja z 0:1. A vendar se domači nogometaši niso predali, upornost se jim je izplačala pred samim koncem polčasa, ko je napadalec Rudarja Jan Berger uspešno izkoristil podajo Sotenška v 16 metrski prostor. Obramba gostov je žogo še uspela izbiti, a le do Bergerja, ki jo je nato uspešno poslal mimo mnogih nog v zagorska vrata. 1:1 je bil tudi izid polčasa. Nogometaši Rudarja so tudi v drugem polčasu pričeli kanček bolje od rivalov, saj je v 50. minuti malce previsoko meril Sašo Ribič, v 57. minuti pa so ljubitelji Rudarja videli odlično akcijo, ki jo je pričel Davor Rižner, ki je precizno zaposlil Jana Bergerja, ki se je, tudi svoji hitrosti in borbenosti zahvaljujoč, znašel »iz oči v oči« z vratarjem Mihom Gracerjem, kateri je v tem dvoboju odšel kot zmagovalec, saj je strel ubranil. Po tem sta obe ekipi nekako igro spravili v nižjo prestavo, saj ni bilo več pravega tempa, poleg tega pa je bilo tudi več napak v podajah. Šele v 71. minuti je prvo pravo podajo uprizoril zagorski napadalec Perič, ki je v priložnost spravil Gašperja Kureža, kateremu pa je strel odbil vratar Klemen Radič. Njegov odbitek je nato še enkrat poskusil izkoristiti Perič, a je bil z 16. metrov neprecizen, žoga je gol oz. daljšo vratnico zgrešila za nekaj metrov. Trenutek, ki je odločil zmagovalca, pa se je zgodil v 86. minuti, ko je Tilen Mlinar izkoristil prostor, ki so mu ga prepustili »knapi«. Prodrl je do približno 20 metrov ter močno streljal. Njegov strel je sicer vratar Rudarja Klemen Radič ubranil, a le odbil do Gašperja Kureža, ki je velikodušno sprejel poklon in omogočil ekipi Zagorja ponovno vodstvo in na koncu tudi zmago z 1:2.

DSC_9884

Ob koncu velja omeniti pohvale organizatorju srečanja NK Rudar Trbovlje, ki po nekaj dneh prihajajo iz vseh strani slovenske nogometne sfere, posledica dobrih kritik pa so tudi navijači obeh ekip, ki so ponovno s svojim neprestanim navijanjem, kar sploh velja za domače navijače »Kamnita in Torcida Trbovlje« naredili ta drugi največji derbi v državi še enkrat bolj prepoznaven. Zasavje ima tisto, kar mnoge nogometne sredine nimajo. Ima dušo in srce in želja vseh je, da bi tako ostalo tudi še v bodoče.

13. krog 3.SNL – Center sez. 2015/2016
Športni Park Trbovlje – sobota, 14.11.2015, 14.00h
NK RUDAR TRBOVLJE : NK ZAGORJE 1:2 (1:1)
Gledalcev: 1700

Glavni sodnik: Matej Jug 1. pomočnik: Uroš Bensa 2. pomočnik: Aljaž Orešek Delegat: Leopold Roglič
Strelci: 0:1 Anej Kurež (31′), 1:1 Jan Berger (44′), 1:2 Gašper Kurež (86′)

NK RUDAR TRBOVLJE: Klemen Radić, Antonio Jurić, Damir Memišević(K), Amel Mrvoljak, Alen Kahteran, Rok Drnovšek, Jan Berger, Davor Rižner, Sašo Ribič, Jan Holešek, Marko Sotenšek
Rezerve: Jasim Mujkanović, Žan Krajšič, Jan Sotenšek, Kadir Delić, Gal Novak, Žan Račič, Žiga Cigole
Trener: Antonio Buovski

NK ZAGORJE: Miha Gracar(K), Anej Kurež, Anže Gorišek, Tomaž Nahtigal, Nejc Vozelj, Tilen Mlinar, Denis Nikolić, Gašper Kurež, Aleš Burja, Blaž Povšnar, Ivica Perić
Rezerve: Domen Močnik, Angelo Korica, Jaka Prašnikar, Domen Mrežar, Tilen Baš, Luka Klančišar
Trener: Anton Kurež